Resultat efter klasser 2020

Dagens bedste islænder:

Maximus fra Frisendal – Dk2019100046 -3,83

Dagens tilskuer favorit:

Mínus fra St. Sognstrup – Dk2020100158 – 3,65

De 8 klassevindere, samt eventuelle deltagere der har opnået en karakter på minimum 3,35, er kvalificeret til at deltage ved årets Best in Breeding

3 års hingste:

1: Ópal fra Frisendal – Dk2017100218 – 3,55 (BIB)

2: Atlas fra Stald Casiopaya – Dk2017100556 – 3,50 (BIB)

3: Pegasus fra Engvang – Dk2017100390 – 3,18

4: Júlíus fra Østergaard – Dk2017100196 – 2,78

3 års hopper:

1: Milljón fra Frisendal – Dk2017200199 – 3,50 (BIB)

2: Hel fra Frisendal – Dk2017200436 – 3,43 (BIB)

3: Ofeig fra Søholmegård – DK2017200475 – 3,25

4: Melasól fra Fyrsterling – Dk2017200575 – 3,15

2 års hingst:

1: Brimgnýr fra Norup Knold – Dk2018100175 – 2,85 (BIB)

2 års hopper:

1: Gáta fra Bredgaard – Dk2018200084 – 3,33 (BIB)

2: Kæra fra Bredgaard – Dk2018200009 – 3,28

3:Daladis fra Dalhusgaarde – Dk2018200212 – 3,03

4: Alfadis fra Ny Amtoftgård – Dk2018200287 – 3,00

1 års hingste:

1: Maximus fra Frisendal – Dk2019100046 -3,83 (BIB)

2: Amor fra Skravad Mølle – Dk2019100440 – 3,43 (BIB)

3: Skarphédinn fra Skadhauge – Dk2019100570 – 3,15

4: Atlas fra Skravad Mølle – Dk2019100439 – 3,00

5: Maximus fra Østergaard – Dk2019100102 – 3,00

6: Siggi fra Søholmene – DK2019100108 – 2,78

1 års hopper:

1: Íshildur fra Stald Caciopaya – Dk2019200286 – 3,45 (BIB)

2: Kleópatra fra St. Sognstrup – Dk2019200046 – 3,38 (BIB)

3: Ljûfa fra Tudshøj – Dk2019200494 – 3,20

4: Apena fra Stutteri Thrane – Dk2019200318 – 3,15

5: Ísfold fra Hrisholt – Dk2019200346 – 3,15

6: Sia fra Stutteri Sonne – Dk2019200027 – 3,05

7: Bála Hlin fra Myshøj – Dk2019200093 – 2,75

8: Teista Josefina fra Stutteri Toftegaard – Dk2019200675 – 2,45

Hingsteføl:

1: Mínus fra St. Sognstrup – Dk2020100158 – 3,65 (BIB)

2: Viktor fra Søborg – Dk2020100304 – 3,58 (BIB)

3: Baron fra Skravad Mølle – Dk2020100378 – 3,53 (BIB)

4: Stormur fra Sólvig – Dk2020100194 – 3,48 (BIB)

5: Sumardagur fra Margrethesminde – Dk2020100389 – 3,23

6: Funi fra Bilstrup – Dk2020100226 – 3,10

7: Fáfnir fra Svingelbjerg – Dk2020100108 – 2,90

8: Tír fra Skjoldhøjgaard – Dk2020100317 – 2,78

Hoppeføl:

1: Rita fra Lyskjær – Dk2020200138 – 3,55 (BIB)

2: Daggarperla fra Skadhauge – Dk2020200000 – 3,43 (BIB)

3: Litrún fra Lettir – Dk2020200225 – 3,40 (BIB)

4: Alma fra Lyskjær – Dk2020200489 – 3,35 (BIB)

5: Unun fra Esballegaard – Dk2020200152 – 3,33

6: Eygló fra Guldager – Dk2020200189 – 3,30

7: Filippa fra Skravad Mølle – Dk2020200622 – 3,28

8: Milljón fra Teglborg – Dk2020200446 – 3,28

9: Rakel fra Bredgaard – Dk2020200110 – 3,20

10: Dalia fra Skravad Mølle – Dk2020200440 – 3,20

11: Nóva fra Marianesminde – Dk2020200093 – 3,18

12: Vólva fra Dukkehuset – Dk2020200533 – 3,15

13: Valentina fra Lysgaard – Dk2020200490 – 3,03

14: Vinka fra Grarupsgård – Dk2020200097 – 3,03

15: Silja Sigursaga fra Urnebjerggård – Dk2020200183 – 2,83